Náhledový obrázek článku Bublinky z Lombardie: Objevte Franciacortu

Bublinky z Lombardie: Objevte Franciacortu

Franciacorta, malebný region ležící v srdci severní Itálie, je synonymem pro jedno z nejvybranějších šumivých vín světa. Pokud hledáte alternativu k proseccu, která však neztrácí nic ze své sofistikovanosti, pak je právě Franciacorta ideální volbou.


Historie a původ


Přestože je Franciacorta relativně mladým vínem v porovnání s věhlasným šampaňským, její kořeny sahají do 60. let 20. století. Oficiální statut DOC získala v roce 1967 a v roce 1995 se dočkala prestižního označení DOCG, což je nejvyšší uznání kvality v italském vinařství.


Geografie a klima


Franciacorta se nachází v provincii Brescia v regionu Lombardie, poblíž krásného jezera Iseo. Tato oblast se vyznačuje specifickým mikroklimatem, které je ideální pro pěstování vinné révy. Hory chrání vinice před studenými větry a jezero zase pomáhá udržovat stabilní teploty, což vytváří ideální podmínky pro zrání hroznů.


Proces výroby Franciacorty


Výroba Franciacorty je složitý a časově náročný proces, který zahrnuje několik důležitých kroků. Hrozny se sbírají ručně, obvykle v srpnu nebo září, aby se zajistila jejich optimální zralost. Hrozny se jemně lisují a získaný mošt fermentuje v nerezových tancích nebo dubových sudech. Základní vína z různých odrůd a vinic se míchají dohromady, aby se dosáhlo požadovaného chuťového profilu.

Směs se plní do lahví spolu s cukrem a kvasinkami, kde probíhá druhotné kvašení. Láhve jsou uzavřeny korunkovým uzávěrem a uloženy ve sklepě. Zrají ve sklepě na kalech (mrtvé kvasinky) minimálně 18 měsíců (pro základní Franciacortu) a až 60 měsíců pro prestižní cuvée. Tento proces přidává vínu komplexnost a bohatost.

Láhve jsou postupně otáčeny a nakláněny, aby se kaly soustředily u hrdla lahve. Ta jsou zmražena a kaly odstraněny, aby zůstalo čisté víno. Před konečným uzavřením se přidává malé množství cukru, které určuje výslednou sladkost, například Brut, Extra Brut, atd. Láhve jsou uzavřeny korkem a vybaveny etiketou, připraveny k prodeji a konzumaci.


Párování s jídlem


Franciacorta je výjimečně univerzální víno, které se skvěle hodí k široké škále pokrmů. Její svěží kyselost a jemné perlení ji činí ideální pro aperitivy, ale také skvěle doplňuje mořské plody, sushi, lehké těstoviny či sýry. Satèn se svou jemností je dokonalým společníkem k jemnějším jídlům, zatímco Rosé může být vynikající s pokrmy z červeného masa nebo ovocnými dezerty.


Naše FranciacortyFranciacorta Rosé, Zero


Franciacorta Rosé, Zero
se vyrábí z hroznů odrůdy Pinot noir. Vůně nese tóny švestek a hrušek. Chuť je suchá, plná, s trochou tříslovin. Franciacorta Rosé, Zero se skvěle doplňuje s mořskými plody, červeným masem a polévkami.

Franciacorta Rosé, Zero


Franciacorta Satèn


Franciacorta Satèn se vyrábí z hroznů odrůdy Chardonnay. Vůně nese tóny zralého ovoce a citrusů. Chuť je j krémová, pikantní a komplexní. Franciacorta Satèn se skvěle doplňuje s rybí pokrmy, rizotem a středně vyzrálými sýry.

Franciacorta Satèn


Pietraluce Franciacorta DOCG, Satèn


Pietraluce Franciacorta DOCG, Satèn se vyrábí z hroznů odrůdy Chardonnay. Vůně je měkká s tóny citrusů. Chuť je příjemná, svěží a krémová. Pietraluce Franciacorta DOCG, Satèn se skvěle doplňuje s rybami, bílým masem a kozím sýrem. Je vhodné také jako aperitivo.

Pietraluce Franciacorta DOCG, Satèn


Pietraluce Franciacorta, Dosaggio Zero


Pietraluce Franciacorta, Dosaggio Zero se vyrábí z hroznů odrůdy Chardonnay. Vůně nese tóny citrusů a zralého ovoce, jako je meloun. Chuť je svěží a komplexní. Pietraluce Franciacorta, Dosaggio Zero se skvěle doplňuje s rybími pokrmy. Je vhodné také jako aperitivo.

Pietraluce Franciacorta, Dosaggio Zero


Zpět na blog