Náhledový obrázek článku Víno a roční období: Jak si vybrat to pravé

Víno a roční období: Jak si vybrat to pravé

Víno je nápojem, kterým můžeme oslavit vzácné okamžiky, obohatit pokrm nebo si jím můžeme jen zpestřit běžné chvíle.

Ať už jste vášnivým someliérem, nebo jen občasným milovníkem vína, může vás zajímat, jak si vybrat to správné víno podle aktuálního ročního období. Každé období roku přináší jiné klimatické podmínky, a to má významný vliv na to, jaký typ vína by v danou chvíli měl být ve vaší skleničce.
 

Jaro

Jaro je obdobím obnovy a probouzení přírody. Dny se prodlužují a teplota stoupá. Vína by tedy měla být lehčí a osvěžující. Sauvignon Blanc nebo mladší verze Chardonnay jsou skvělou volbou. Také růžová vína jsou v tomto období vhodným společníkem. 


Léto

Léto přináší horké a slunné dny, ideální pro venkovní posezení nad skleničkou vína. Dejme přednost lehčím variantám, jako jsou Pinot Noir nebo Barbera. Bílá vína, jako je Sauvignon Blanc, Riesling nebo Pinot Grigio, jsou skvělá pro osvěžení během horkých dnů. Oblíbené jsou také bublinky, jako je prosecco nebo šampaňské.


Podzim

S příchodem podzimu teplota začíná klesat a příroda se připravuje na zimu. Pro podzimní měsíce jsou červená vína tou správnou volbou. Co takhle Merlot nebo Cabernet Sauvignon? Tyto plné a bohaté chutě se hodí k sýrům, hovězímu nebo hříbkovým pokrmům.


Zima

Zima je oheň v krbu a sníh za okny. Červená vína, jako jsou Bordeaux, Malbec nebo Portské, jsou ideální pro zimní večery. Tato vína mají bohatou a plnou chuť, která vás zahřeje. Pokud jste ale spíše tým Bílé víno, zkuste sáhnout po Chardonnay nebo Viognier, která se hodí k těžším pokrmům.


Závěrem

Výběr správného vína dle ročního období může posunout váš chuťový zážitek zase o level výš. Samozřejmě ale nezapomínejte především na vaše osobní preference. Experimentujte, objevujte nové chutě a užívejte si víno, které vám dělá radost.

Na zdraví!

 

 

Zdroj obrázku: SEAGLASS Wine Co z Unsplash

Zpět na blog